Results 

Position    Crew Name        Boat type            Time   

      1.                Great Britain                    Fine 8+                     2:04*

      2.                 Brett Irvine                 Surfski 2x                    2:20* 

      3.                     Tyrian                      Coastal 4x+                 2:24*

      4.               Daniel Bocker               Coastal 2x                  2:28

      5.               Magdalane BC              Mix fine 8+                 2:30

      6.                    Eduardo                    Coastal 1x                  2:38

      7.                Team Keane                   W fine 8+                  2:39

     8.                     SABC                    Mix touring 3x               2:40

     9.                Actiphwater                  Coastal 2x                  2:42

    10.        Emily Cameron Blake        W Coastal 1x                3:07

    11.                   Row Fit 1                 Mix Coastal 4x+            3:10

    12.             Kevin Mahoney               Coastal 1x                   3:13

    13.              Richard Neall                 Coastal 1x                   3:14

    14.                    SABC                      W Touring 5x               3:16

    15.           Caitlin Armstong             W Coastal 1x               3:21

    16.             EY Foundation               Mix Coastal 4x+          3:22

    17.                 Row Fit 2                   Mix Coastal 4x+          3:26

    18.               Coigach Lass                St Ayles Skiff             3:27

    19.                   Jon Bon                          GPR Gig                 3:28

    20.         Golspie Rowing Club         St Ayles Skiff            3:30

    21.                   SABC                             Mix 5x                    3:32

    22.             Magic Mountain             Nov Coastal 4x+        3:37

    23.                     Portsoy                  St Ayles Skiff             3:39

    24.                Firth of Clyde             St Ayles Skiff              3:40 

    25.                Emma Wells              Mix Coastal 4x+          3:40

    26.                Inverness RC             W Touring 4x+            3:41

    27. Shielding and Loch Torridon   St Ayles Skiff              3:42

    28.                   Little Picket                Pilot Gig                  3:43 

    29.                Carrick Maid             St Ayles Skiff              3:44 

    30.            Admiral Red Socks      St Ayles Skiff               3:51

    31.            Grebe Strathpeffer      St Ayles Skiff              3:53

    32.                 Morvoren                       Pilot Gig                 3:58

    33.                 Torrento                        Pilot Gig                  3:58

    34.                Tim Bailey                   Tim Bailey 1x             3:59

    35.              Tarbh Uisge                 St Ayles Skiff              4:00 

    36.         Spirit of Catterline           St Ayles Skiff            4:01

    37.               Ferry Maid                  St Ayles Skiff              4:04

    38.               Kevin Grice                    Coastal 1x                4:05

    39.                 Clive Doe                        Kayak                    4:12 

    40.              Collie's Cath                  St Ayles Skiff          4:22

    41.             Dave Golding                Little Row Boat          4:41

    42.               Elle Grenfell                    W Kayak                 4:42

    43.                Kevin Luff                    Coastal 2x                4:56

    44.        Fenwick and Stewart        Open Canoe               5:03

    45.             Jimmy Riddle                     Kayak                    5:04

    46.                   Edith                         Wemyss Skiff           5:31

    47.             Jamie Palmer                 Paddle Board            5:47*

    48.             Tracey Briggs                    Kayak                    6:04

    49.              Nikki Nelson                     Kayak                     6:05

    50.              Dan Francis                      Pedalo                    7:19

    51.              Monmouth                        Pedalo                    7:40 

Monster Records 

Fastest Crew                 2:04    Great Britain                  8+             

Fastest 4                       2:24         Tyrian                  Coastal 4x+     

Fastest 2                       2:20     Brett Irvine              Surfski 2x

Fastest 1                       2 :38    Eduardo                    Coastal 1x

Fastest Women's Crew  2:39    Team Keane                    8+  

Fastest Womens 5        3:16         SABC                    Touring 5x 

Fastest Mixed 3            2:40         SABC                    Touring 3x

Fastest Womens 1        3:07   Emily Cameron Blake    Coastal 1x

Fastest mixed boat       2:30   Magdelene BC                 8+

 

Fastest Skiff                 3:27   Coigach Lass 

Fastest Gig                   3:28   Jon Bon - Neil Wittridge  

Fastest Own build         3:59   Tim Bailey                Coastal 1x

Fastest Kayak               4:12    Clive Doe

Fastest Open Canoe      5:03   Fenwick Ridley and Stewart Creek 

Fastest Paddle board    5:47    Jamie Palmer (Loch End)

Fastest Pedalo               7:19   Dan Francis 

SPONSORS

Swift racing logo.png
Cruise Loch Ness .png
Screenshot 2019-06-08 at 13.55.09.png
Marlin X cover .jpg
Screenshot 2019-01-25 at 16.53.52.png

 Any Questions Please Contact MONSTER@MONSTERTHELOCH.COM

Row Tours logo - White on Transparent.pn

- Contact Us

- Volunteers 

- Sponsors

- Media

- Sitemap